Pre-2015 Winners of New England Awards

Each year the New England Regional Training Awards recognise the achievements of individuals and groups in the VET sector.

Past winners:

 
2014 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  • Apprentice of the Year: Kay Jeffrey
  • Trainee of the Year: Bree Constable
  • School Based Apprentice of the Year: Georgia Crukshank
  • Vocational Student of the Year: Sandi Brown
  • Vocational School Student of the Year: Keagan Size
  • Aboriginal and Torres Strait Student of the Year: Melanie Blair
  • Phil Darby Memorial Encouragement Award for an Apprentice or Trainee: James Sanchez-Anderson 
  • Excellence in Trade Skills: Glenn Hinds
  • Sue Haylock Memorial Award for Excellence in VET: Maria-Jane Tilt
  • Excellence in Manufacturing Award: Daniel Gibson 
  • GNSDG Inc Commitment to VET: Patrick Fagan

State Winner: Keagan Size – NSW VET in Schools Student of the Year

Bree Constable Trainee of the Year

Bree Constable
Trainee of the Year

Keegan Size State Winner
Keegan Size
State Winner

 

 

 

 

 
2013 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  • Apprentice of the Year: Dominic Gall
  • Trainee of the Year: Ellen Valler
  • School Based Apprentice of the Year: Courtney Coleman
  • Vocational Student of the Year: Margaret Noonan
  • Vocational School Student of the Year: Emma McIlwain
  • VET Trainer/Teacher Award: Kerry Honeyman
  • Aboriginal and Torres Strait Student of the Year: Keshia Sampson
  • Phil Darby Memorial Encouragement Award for an Apprentice or Trainee: Steveyjo Hamilton
  • Excellence in Trade Skills: Prudence Strahan 
  • Top Apprentice in Vehicle Trades: Shannon Edwards
  • Sue Haylock Memorial Award for Excellence in VET: Naomi Appleyard and Samantha McAlpine
  • Special Achievement for Woman in a non-traditional Trade: CourtneyHarrison
  • GNSDG Inc Commitment to VET: Russell Stewart – Make it Work Foundation

 

2012 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  • Apprentice of the Year: Jacob Allen
  • Trainee of the Year: Nicole Shepherd
  • School Based Apprentice of the Year:  Jessica Taggart
  • Vocational Student of the Year: Amy Evans
  • Vocational School Student of the Year: Luke Turner
  • Trainer and Assessors Award: Graeme Wilton
  • Aboriginal and Torres Strait Student of the Year: Elaine Tighe
  • Phil Darby Memorial Encouragement Award for an Apprentice or Trainee: Aaron Childs
  • Excellence in Trade Skills: Adam Davidson
  • Top Apprentice in Vehicle Trades: Scott Cole
  • Sue Haylock Memorial Award for Excellence in VET: Jacinta Hayes
  • Special Achievement in Trade: Elliot Agnew
  • GNSDG Inc Commitment to VET: Martin Gillies at the Peel Valley Group

State Finalists Industry Collaboration: Agrifood Skills Australia for the Make IT Work Group initiative

State Winner: Jessica Taggart (Awarded the Runner-Up SBA at the 2012 Australian Training Awards)

 

2011 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  •  Apprentice of the Year: Ainsley Smith
  •  Trainee of the Year: Rachel Jeffrey
  •  School Based Apprentice of the Year:  Benjamin Tarbert
  •  Vocational Student of the Year: Marc O’Brien
  •  Vocational School Student of the Year: Krystal Kagney
  •  Aboriginal and Torres Strait Student of the Year: Jessica Ride
  •  Phil Darby Memorial Encouragement Award for an Apprentice or Trainee: Tony Tierney
  •  Excellence in Trade Skills: Edwin Howarth
  • Sue Haylock Memorial Award for Excellence in VET: Daniel Wilson
  • Employer of the Year Award
  • Trainer and Assessors Award: Elizabeth Herbert – TAFE Armidale Campus
  • Large RTO Award: TAFE New England Institute

State Winner: TAFE NSW New England Institute (Large Training Provider of the Year)

 

2010 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  • Apprentice of the Year: Brendan Phillips
  • Trainee of the Year: Lauren McPherson
  • School Based Apprentice of the Year: Desmond Whitney
  • Vocational Student of the Year: Patricia Huddy
  • Vocational School Student of the Year: Matthew Jones
  • Aboriginal and Torres Strait Student of the Year: Jessica Ride

 

2009 at Tamworth Regional Entertainment Centre

  • Apprentice of the Year: Beau Brown
  • Trainee of the Year: Charlee Law
  • School Based Apprentice of the Year: Ricky Trevithick
  • Vet in Schools Student Award: Eloise Brown
  • Vocational Student of the Year: Julie Jones
  • Aboriginal Torres Strait Islander Award: Wesley Maybury

 

2008 at West Leagues Club Tamworth

  •  Apprentice of the Year: Graeme Collett
  •  Trainee of the Year: Matthew Rowbottom
  •  School Based Apprentice of the Year: Jessica Heal
  •  Vet in Schools Student Award: Stephanie Towells
  •  Vocational Student of the Year: Steven Adams
  •  Aboriginal Torres Strait Islander Award: Erin Sutherland